Wyspa kuchenna
Wyspa kuchenna to rozwiązanie, z którym coraz częściej spotykamy się w nowoczesnych projektach kuchni. Ma ona formę niskiej, wolno stojącej zabudowy, która może pełnić funkcję stołu do wspólnego spożywania posiłków, barku idealnego na spotkania w gronie najbliższych, uzupełnienia standardowego ciągu szafek kuchennych, blatu roboczego do przygotowywania posiłków czy miejsca do instalacji kuchennego AGD do zabudowy. Czym kierować się przy jej projektowaniu?
Miejsce na wyspę kuchenną
By wyspa kuchenna była w pełni funkcjonalna, musi mieć odpowiednie wymiary. Zadbać należy także o przestrzeń do komunikacji wokół niej. W związku z tym, rozwiązanie to nie zda egzaminu w przypadku małych, zamkniętych pomieszczeń. Najlepiej w sprawdzi się w kuchniach o wymiarach minimum 15-20 metrów kwadratowych oraz tych otwartych na jadalnię czy salon. W drugim przypadku często wyznacza ona granicę pomiędzy strefą kuchenną a dzienną.
Optymalna odległość wyspy od szafek kuchennych to 120 centymetrów. Dzięki temu zarówno osoby stojące przy niej, jak i przy szafkach nie będą miały utrudnionej komunikacji, a schylanie się i sięganie do półek czy szuflad będzie w pełni swobodne. Od ścian oraz sprzętów kuchennych wyspa oddalona musi być o nie mniej niż 60 centymetrów – zapewni to wygodne przejście i otwieranie lodówki czy zmywarki.
Optymalne wymiary wyspy kuchennej
Wymiary wyspy kuchennej powinny być uzależnione od jej przeznaczenia. Gdy chcemy umieścić na niej zlewozmywak, planując wymiary blatu należy uwzględnić jego długość oraz około 50 centymetrów na odkładane naczynia. Na wyspie równie często lokalizuje się zmywarkę. Z uwagi na głębokość zlewu, należy umieścić ją pod blatem obok niego. Na ten cel najlepiej przeznaczyć około 45 – 60 centymetrów. Łącznie daje to długość około 100 – 120 centymetrów.
Jeśli na wyspie chcemy zamontować płytę grzewczą, po jej bokach zaplanować należy około 30 – 40 centymetrów blatu. Warto tak rozplanować tę przestrzeń, by płyta grzewcza się znajdowała się przy krawędzi blatu z drugiej strony wyspy – uchroni to osoby przemieszczające się obok niej przed poparzeniem.
Materiały stosowane do produkcji wysp kuchennych
Do wykonania najprostszej wyspy kuchennej w zupełności wystarczające będą korpusy szafek stojących z nóżkami (można je zamaskować cokołami wyposażonymi w uszczelkę, która zapobiegnie przenikaniu wody lub brudu pod zabudowę). Można je ustawić obok siebie, uzyskując długą, wąską przestrzeń, lub na kształt kwadratu, łącząc cztery szafki.
Blat wyspy może być laminowany (warto pamiętać tutaj o wykończeniu go dobranym pod kolor obrzeżem), kamienny lub drewniany. W szafkach zaplanować można półki lub szuflady, a korpusy zakryć wybranymi frontami. Projektując tego typu przestrzeń należy pamiętać, by styl wyspy pasował do pozostałej zabudowy kuchennej.