Mieszkanie jako inwestycja

Zakup nieruchomości to opłacalna, a jednocześnie bardzo bezpieczna inwestycja. Jak się do tego przygotować? Oto garść przydatnych wskazówek.

Dlaczego warto rozważyć ulokowanie posiadanego kapitału w nieruchomości? Wpływ na to mają zarówno niskie stopy procentowe, jak i stale rosnąca inflacja. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że ze względu na niskie oprocentowanie, kredyty hipoteczne są stosunkowo łatwo dostępne.

Pierwszym etapem przygotowań do zakupu mieszkania pod inwestycję powinno być określenie dostępnej kwoty. Nie warto przeznaczać na to całości posiadanych oszczędności. Wynika to z tego, że poza kosztem zakupu nieruchomości należy się liczyć także z dodatkowymi wydatkami, takimi jak opłaty notarialne czy koszty założenia księgi wieczystej. Dodatkowo, dysponować należy środkami na wyposażenie lub remont nieruchomości.

Na początkowym etapie należy także obliczyć, na ile opłacalny jest zakup nieruchomości i po jakim czasie tego typu inwestycja się zwróci. Do takich wstępnych kalkulacji mogą zostać przyjęte średnie wartości. Jak policzyć czas niezbędny do zwrotu z inwestycji? W tym celu należy podzielić zainwestowany kapitał przez roczny przychód z wynajmu. Koszt inwestycji uwzględniać powinien wszystkie związane z nią wydatki, takie jak kosz zakupu, wyposażenie czy obsługa notarialna. Przychód obejmuje z kolei całkowity czynsz na wynajem po odjęciu wszelkiego rodzaju nieprzewidzianych kosztów.

Kolejnym popularnym wskaźnikiem mierzenia opłacalności zakupu nieruchomości jest tak zwana stopa zwrotu, czyli ROI (Return of Investment). Wylicza się ją dzieląc roczny przychód z nieruchomości przez zainwestowany kapitał razy 100. ROI w przypadku kredytu hipotecznego wylicza się w taki sam sposób, co dla zakupu gotówkowego.

Mimo iż inwestycja w nieruchomości jest stosunkowo bezpieczna, istnieje tu pewne ryzyko strat. Aby uniknąć problemów związanych z brakiem osób chętnych do wynajmu, warto rozważyć zakup domu lub mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, w pobliżu komunikacji miejskiej, przedszkola, szkoły oraz sklepów. Znacząco zwiększy to atrakcyjność danej nieruchomości. Planując inwestycję w małej miejscowości, godnym polecenia rozwiązaniem jest inwestycja w działkę budowlaną lub rekreacyjną, najlepiej w bliskiej okolicy lasu lub jeziora. Wynika to z tego, że wyjazdy do gospodarstw agroturystycznych cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością.

Jeszcze przed wyborem konkretnej nieruchomości należy zastanowić się, w jaki sposób będzie ona przynosiły zyski. Można ją zarówno wynajmować długoterminowo, na przykład studentom, jak i długoterminowo — turystom. To jednak nie jedyne możliwe rozwiązania. Mieszkanie można bowiem przekształcić w komercyjny lokal i wynająć jako biuro lub kupić je po okazyjnej cenie, wyremontować i sprzedać za znacznie wyższą cenę.

Jakie mieszkanie kupić — z rynku pierwotnego czy wtórnego? Pierwsze z nich są droższe, lecz posiadają funkcjonalny rozkład i rozbudowaną infrastrukturę wewnętrzną. Mieszkania z rynku wtórnego kosztują mniej, lecz często wymagają drogiego remontu.